מידע כללי - מהלך המשחק

מטרת המשחק

Tetris Screen המשחק "טטריס" מתרחש בתוך אזור מוגדר על המסך, שבתחילת המשחק הינו ריק. לאורך המשחק, נופלים טטרומינואים (צורות שונות המורכבות מארבע קוביות) מראש המסך, והשחקן יכול לסובב אותם ב-90 מעלות ולהזיז אותם ימינה ושמאלה. כאשר הצורה הנוכחית מתייצבת על צורה אחרת או על תחתית שטח המשחק, היא מתקבעת והצורה הבאה מתחילה לנחות מראש המסך.

כאשר הצורות מונחות אחת לצד השנייה כך שנוצרת שורה מלאה של קוביות (ללא "חורים"), השורה כולה נעלמת. מטרת המשחק, אם כן, היא למנוע מהמסך להתמלא, על ידי סידור הצורות בצורה אופטימלית כך שכמה שיותר שורות מלאות יווצרו ולכן ייעלמו, מה שיפנה מקום לצורות חדשות. המשחק מסתיים כאשר אין מקום לצורות חדשות בשטח המשחק, כלומר, כאשר נבנה מגדל קוביות שמגיע עד לראש שטח המשחק.

הצורות

כאמור, אלמנט מרכזי במשחק הינו הצורות השונות היורדות מראש המסך, איתן מרכיבים שורות. צורות אלו הינן טטרומינואים - צורות המורכבות מארבע קוביות. ישנן 5 צורות בסיסיות הניתנות להרכבה מארבע קוביות, ואם כוללים גם שיקופים, המספר מגיע ל-7.
לכל צורה ניתן כינוי המתבסס על האות הלטינית שדומה לה.

צורת I

Tetris Shape צורה זו מורכבת מארבע קוביות אחת לצד השנייה. זוהי הצורה היחידה המסוגלת להשלים ארבע שורות במקביל. ב-2009, חברת גוגל יצרה "דודל" (איור המבוסס על הלוגו של גוגל) לרגל 25 שנים ליציאת המשחק, ושיבצה בו את הצורה במקום האות L ב-Google.

צורות J, L

Tetris Shape Tetris Shape צורות אלו מורכבות משלוש קוביות אחת לצד השנייה, וקוביה נוספת מתחת לקוביה הראשונה/אחרונה. צורת L זכתה ב-2007 בתואר "הדמות האהובה ביותר ממשחקי וידאו" של אתר GameFAQs.

צורת O

Tetris Shape צורה זו מורכבת משתי קוביות שמעליהן שתי קוביות. היא היחידה שנראית זהה גם כאשר מסובבים אותה.

צורות S, Z

Tetris Shape Tetris Shape צורות אלו מורכבות באופן דומה לצורה O, כאשר הזיזו את אחת השורות הצידה. קיימת הוכחה מתמטית לכך שרצף מספיק גדול של קוביות מסוג זה יכריחו את השחקן להפסל.

צורת T

Tetris Shape צורה זו מורכבת משלוש קוביות אחת לצד השנייה, כאשר מעל הקוביה האמצעית מונחת קוביה נוספת. הצורה נחשבת למועילה במיוחד, והיא יכולה לסייע בהשלמת מספר "רווחים" באופן נוח.

תוכן העניינים