מידע כללי - שיאים

שיאים

כפי שצויין כבר, טטריס מחזיק בשיא גינס (נכון לשנת 2011) עבור משחק הוידאו שהומר למספר הפלטפורמות הרבות ביותר בהיסטוריה. בתור משחק כזה, קשה מאוד לדבר על שיאים מבלי להתייחס לגרסה ספציפית של המשחק. לרוב, דיון סביב שיאי טטריס מתייחס לגרסאות ה-NES או ה-Gameboy של המשחק.

הניקוד

לרוב נהוג שככל שהפעולה מורכבת יותר, כך מספר הנקודות שמתקבלות מפעולה זו אמור להיות רב יותר. בהתאם לעקרון זה, גרסאות טטריס רבות מעניקות מספר מינימלי של נקודות להשלמת שורה אחת, ומספר רב יותר של נקודות להשלמת כמה שורות במקביל. בגרסאות מסויימות, בהתאם לחוקי הכבידה של המשחק, ניתן ליצור "חורים" בתור המבנה (כלומר, חלקי צורות ש"מרחפות" מעל ל"חור"), ואז המספר המקסימלי של שורות שאפשר להשלים בפעולה אחת הינו 4 (באמצעות שימוש בצורת I). ישנן גרסאות שמממשות "כבידה", ובמקרה זה השלמת שורות יכולה לגרום לפעולת שרשרת שמפילה את חלקי הצורות ה"מרחפות", מה שעשוי לגרום להשלמת שורות נוספות. במקרה כזה, הניקוד יהיה אף גבוה יותר.

במקרים רבים, ככל שהשלבים מתקדמים יותר, כך מספר הנקודות הניתן גבוה יותר. במימושים שונים, ניקוד ניתן גם על כמות הקומות שהצורה ירדה לפני שהתקבעה במקום.

שיא הנקודות בגרסת ה-NES

בגרסת ה-NES של המשחק, הניקוד המקסימלי האפשרי הינו 999,999 נקודות, וזאת בשל מגבלה טכנית של המשחק. מספר אנשים הצליחו להגיע לניקוד זה. מכיוון שהניקוד מוגבל, ישנה חשיבות למספר השורות שנדרשו להגעה לניקוד זה. כיום, מחזיק בשיא Matthew Buco שהגיע לציון המושלם באמצעות 207 שורות בלבד (שלב 26).
ניתן לצפות בשיא בסרטון הבא:

בגרסת ה-NES, החל משלב 29, הצורות נופלות מהר מדי ויד אנושית לא מסוגלת להגיב מספיק מהר בכדי לסדר אותן במקום.

שיא הנקודות בגרסת ה-Gameboy

גם בגרסת ה-Gameboy, מספר הנקודות המקסימלי הינו 999,999. מספר אנשים הוכיחו כי הגיעו לשיא זה, למשל בסרטון הבא:

בגרסת ה-Gameboy ניתן להמשיך לשחק לעד (בהנחה כמובן שלא מגיע רצף בעייתי מדי של צורות). מהירות הנפילה המקסימלית מושגת בשלב 20 של המשחק.

שיאים נוספים

משחק כמו טטריס מזמין המצאה של שיאים שונים ומשונים, כמו למשל הזמן הקצר ביותר להשלמת 40 שורות, מספר הצורות הרב ביותר בשימוש תוך פחות מ-30 שניות, או המשחק ששוחק על המבנה הגדול ביותר. מעבר לכך, אחת לשנה מתרחשת אליפות טטריס העולמית, עם שחקני הטטריס המוכשרים ביותר מכל העולם. סיפורה של אליפות העולם לשנת 2010 מובא בסרט הדוקומנטרי Ecstasy of Order.

תוכן העניינים